Konmak 13. Uluslararası Konya Metal İşleme Makineleri, Kaynak Delme Kesme Teknolojileri Malzemeler El Aletleri Fuarı

Konmak 13. Metal İşleme Makineleri Fuarı

Metal işleme sanayinin ülkemizdeki can damarı olan KONMAK, bu yıl 13.sü KONMAK 2016 olarak Konya’da düzenlenecektir. Metal işleme makineleri, Kaynak ve kesme ve yan sanayi ürünleri, Delme, malzeme ve el aletlerinin yanı sıra Hidrolik ve pnömatik bütün sistemlerin tanıtımlarının yapıldığı bu fuara sektörel anlamda ilgi oldukça geniş olmaktadır. Dünya üzerindeki pek çok metal sanayisi ile ilgilenen firmanın da eşlik ettiği bu fuar TÜYAP Konya Fuarcılık A.Ş tarafından TÜYAP KONYA ULUSLAR ARASI FUAR MERKEZİ’NDE düzenlenecektir.

Ülkemizin metal sektöründeki göz bebeği olan Konya’da ilgili fuar 4 gün boyunca sürecek olup misafirlerine yeni makineler ile tanışmasını, üretim kapasitelerini artırmayı, mevcut müşteri ve Pazar paylarını da artırmalarını sağlamaktadır. İlgili fuar için yapılan çalışmaların da sonuç vermesi ile her geçen yıl daha fazla katılımcı ve ziyaretçinin görülmesi benzer şekilde fuarın etkinliğini de artırmaktadır. Ortalama %25’lik katılım ve ziyaret artışı fuarın daha fazla ilgi odağı haline gelmesini sağlamış, özellikle ihracat yaptığımız komşu dünya bölgelerinden çok sayıda alım heyetlerine de ev sahipliği yapacaktır. Bu durum beraberinde hali hazırda iç pazarda yeri olan ya da yeni kurulmakta olan ve kendine Pazar oluşturmaya çalışan üreticimizin yüzünü güldürecektir.

Konmak 13. Uluslararası Konya Metal İşleme Makineleri, Kaynak Delme Kesme Teknolojileri Malzemeler El Aletleri Fuarı (3)ÜRETİCİYE KATKISI

Konya şehrimiz hemen herkes tarafından tarımsal açıdan gelişmiş yönü ile bilinmektedir. Benzer şekilde makine sanayisi ve özellikle de bu tip Fuar organizasyonlarına olan ilginin de artması ile birlikte aynı zamanda bir sanayi şehri olma yolunda hızla ilerlemektedir. Özellikle metal işleme makineleri gibi yoğun iş hacmine sahip ürünlerin sergilendiği KONMAK, yerli ve yabancı pek çok metal sanayi üreticisinin de ziyaretine sebep olmaktadır. İlgili ziyaret ile birlikte KONMAK FUAR’INDA çok sayıda üretici ile müşteri bir araya gelmeyi başarmakta ve dünya genelinde bir pazar oluşturulmaktadır. 13.sü düzenlenecek olan bu fuar ile özellikle doğu bloğundan alıcı kimlikli ziyaretçilere ev sahipliği yapacak olan Konya, ülkemizdeki sanayi sektörüne can verecek konumdadır.

Konmak 13. Uluslararası Konya Metal İşleme Makineleri, Kaynak Delme Kesme Teknolojileri Malzemeler El Aletleri Fuarı (1)Geçtiğimiz yılın verilere göz atıldığında ise; 50 bin’e yakın ziyaretçi, 24 farklı ülkeden 525 firma ve temsilcisin ile ciddi rakamlar ortaya çıkmıştır. Sadece Konya’ya değil bütün ülkeye ciddi bir katma değer oluşturan Fuar’ın bu yıl ki ziyaretçi sayısında artış söz konusu olması beklenmektedir. Bunun yanı sıra Endüstriyel alanda yapılan çalışmaların da verimli sonuçlar ortaya koyması ile birlikte yerli sanayicinin de yüzünü güldürmeyi başarmıştır. Fuar’da sergilenen makinelerin kullanım alanlarından, satış ve üretim amacına kadar bütün aşamaları hakkında bilgilendirmeler yapılacaktır. Yapılan bilgilendirmelerin sonrasında ise bu tip makineler yardımı ile gerek üretim kapasitesini artırılabilecek, gerekse de mevcut pazar paylarının artırılması hedeflenecektir. Makine sanayisindeki teknolojik gelişmelerin can damarı konumunda olan KONMAK 2016, bütün dünyanın gözünün üzerinde olduğu bir fuar haline gelmeyi başarmıştır.

KATILIMCILAR

KONMAK katılımcıları arasında ilgili alanda faaliyet gösteren üretici firmaların yanı sıra, Makine mühendisleri, sac işleme ve metalurji firmaları, gıda ve ambalaj makineleri firmaları, otomotiv yedek parça üretim firmaları, elektrik mühendisleri, elektrik/ elektronik ekipman üreticileri gibi çok sayıda firma yer almaktadır. Özellikle metal işleme söz konusu olduğunda akla gelebilecek hemen her bilim dalına ev sahipliği yapmakta olan fuar; dolaylı olarak da bu dalı ilgilendiren bütün firmalara ve fabrikatörlere de ev sahipliği yapmaktadır. Bütün bu sanayi kolları, farklı sektörel temsilcilerin yanı sıra yoğun basın ilgisi de söz konusu olmaktadır.

Sektörün adeta nabzının tutulduğu bu fuarın iştirakçileri yoğun bir çalışma içerisine girmektedirler. Üreticilerden tutun da yeni tip makinelere ihtiyacı olan fabrikatörlere kadar hemen herkesin gözünün üstünde olduğu bu fuar aynı zamanda ülkemiz için de ciddi bir gelir kapısı oluşturmaktadır. Özellikle Konya ilimizin misafirperverliği, tarihi ve doğal dokusu ile de bütünleşmesi ile birlikte bu fuar hem ziyaretçileri hem de katılımcıları aynı zamanda bir tatil ortamına girmektedirler. Bu durum beraberinde Konya ilinin ekstra bir gelir kapısının da aralanmasını sağlamaktadır. Şehre giren döviz miktarında artışı ve pek çok esnafın da yüzünü güldürmeyi başaran fuar ile ilgili çalışmalara her geçen yıl ilgi artmaktadır.

ORGANİZASYON

KONMAK; yurtiçi ve yurtdışı pazarlama gruplarına da hitap etmektedir. Öyle ki; fuar hakkında bilgi sahibi olmayan ya da bu tip organizasyonlar sayesinde büyüme potansiyeline sahip olan firmalara bilgilendirme aşamasında pazarlamacılara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu bağlamda bahsi geçen firmalara adeta danışmanlık hizmeti sağlayabilecek olan pazarlama grupları bu fuardan ciddi anlamda fayda görmektedirler. Öyle ki dünya üzerindeki makine ve metal işleme konularında gelişen bütün yeniliklerin sunumlarının yapıldığı KONMAK, gelişen teknolojiye ayak uydurmak isteyen bütün sektör firmalarına hitap etmektedir. Bu konuda sadece Fuar geliştiricileri değil aynı zamanda Konya sanayi odası, Konya ticaret odası, TİKA, DEİK ve Ticaret müşavirliklerinin de ciddi çalışmaları söz konusudur. Gerek organizasyon aşamasında gerekse de tanıtım faaliyetleri kapsamında yapılan çalışmalar beraberinde uluslar arası boyuttaki fuarın alıcı kitlesini oluşturan kesiminde de her geçen yıl artışı getirmiştir.

FUAR’ın bir diğer ayağı ise özellikle hafta sonuna tekabül eden üretim yoğun illerden gelen ziyaretçiler ile sanayi siteleri ziyaretçilerinin buluşmasıdır. TÜYAP çatısı altında gerçekleşen bu buluşma ile özellikle yurtiçi üretim faaliyetlerinin nabzı tutulmakta ve üretilen ürünlere ihtiyacı olanlar ile direkt olarak irtibat kurmaları sağlanmaktadır.

Fuar katılımcıları arasında siyasi çevreye de yer verilmiş olup, gerek ülkemizden gerekse de yurt dışından pek çok siyasi camiaya da davetiye gönderilmiştir. Özellikle endüstriyel üretimin siyasi ayağı ile de ilgilenmekte olan organizasyon çok sayıda siyasiye ve bazı devlet büyüklerine de ev sahipliği yaparak ülkemiz adına da ciddi bir reklam yüzü oluşturacaktır.

ALT BİRİMLER ve FUAR ALANI

KONYA ENDÜSTRİ ZİRVESİ adı altında da lanse edilen bu Fuar, Konya Sac İşleme Teknolojileri Fuarı, Konelex 2016 ( Konya 11. Elektrik, Elektronik, Elektromekanik, Enerji Üretimi, Otomasyon Fuarı), İSKON 2016 (Konya 11. İstifleme, Depolama, Taşıma, Vinç ve Lojistik Fuarı) alt birimleri ile lanse edilmektedir. TÜYAP KONYA FUARCILIK A.Ş tarafından organize edilmekte olup, TÜYAP Konya Uluslar arası Fuar Merkezi’nde düzenlenecektir.

Gerek bu fuarın geniş çaplı katılımcılarının oluşu, gerekse de farklı sektörlerin ortaklaşa buluşması olarak da görülmektedir. İlgili sektördeki hem üreticilerin hem de alıcı camianın da bir araya gelmesi ile oldukça canlı bir ortamın oluşması sağlanmaktadır. Direkt olarak ticari anlaşmaların sağlandığı, ciddi bütçeli işlemlerin söz konusu olabildiği Fuar, hem ülkemizin kalkınmasında bir atılım oluşturmakta hem de yurt dışındaki farklı kimlikteki tüccarların ülkemiz aracılığı ile bir araya gelmesi sağlanmaktadır. Her iki durumda da dolaylı ve direkt olarak ülkemize ciddi maddi katkıda bulunmakta olan KONMAK, onlarca farklı ziyaretçi profili ile de ayrıca dikkat çekmektedir.

Fuar alt birimleri ile birlikte eş zamanlı olarak 28 Nisan – 1 Mayıs 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olup; fuar ile ilgili çevrelerden katılımcı sayısının artması beklenmektedir. Aynı zamanda ilgili birimlerde iş yapma niyetinde olan çok sayıda yatırımcı profilinin de beklendiği bilinmekte olup; özellikle üretim kanadındaki kesimin bu profil ile ekstra olarak ilgilenmesinde fayda görülmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir