Basınçlı Havada Kondens Nedir?

Atmosferik hava, basınçlı havanın kaynağıdır. Atmosferik havada ise bir miktar nem bulunması normaldir. Su buharı kıvamında olan nem, kompresör ve basınçlı hava hattındaki farklı bölgelere yoğuşarak kondense dönüşebilir. Kondensin periyodik olarak tahliye edilmediği durumlarda ciddi sorunlar ortaya çıkabilir.

Solunan havadaki nemi insanlar göremezler. Fakat bölge sıcaklık oranlarına göre değişken miktardaki nem her zaman ortamda mevcuttur. Kompresörün havayı sıkıştırdığı durumlarda ise basınç artmaya ve yoğuşmaya başlar.

Artmakta olan basınç ile birlikte havanın da soğutulması kondensin meydana gelmesine sebep olur.

Kompresördeki basınç artışı ve aftercoolerlardaki soğuma ile birlikte havadaki nem yoğuşmaya başlar. Bu yoğuşan su ve nem kompresörün havaya kattığı yağ ile birleşmeye başlar. Su ve yağ karışımına ise kondens adı verilir.

Kondens Miktarı

Kompresörlerden sonra kondensin meydana geldiği yerler arasında hava tankı da yer almaktadır. Kompresördeki sıcak tankta zaman içerisinde soğuyacak olan basınçlı havadaki buhar ve yağ buharının yoğuşması da bu sebepten dolayı olur.

Havada göz ile görülmeyen kondens, çoğu zaman önemsiz bir ayrıntı gibi algılanabilir. Ancak miktarların dikkate alınması gerekir. Örneğin İstanbul’da yaz ayında 30 derece sıcaklık ve %90 nem oranı, 7 barg basınçta 20m3/dk debi üreten 100kW’lık bir kompresörde saatte 25 litrelik kondens meydana gelebilir.

Kompresörün üç vardiyalı çalıştığı varsayılır ise gündelik meydana gelebilecek kondens miktarı 1 tonu bulacaktır. Kondens miktarının arttığı durumlarda mutlaka periyodik olarak kontrol ve tahliye işlemlerinin yapılması gereklidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir