Kompresör Debisi FAD Nedir?

Türkiye’deki kompresörlerin motor gücüne göre sınıflandırmak pek çok farklı kişi tarafından benimsenmiş bir durum. Firmalar genellikle 100 kW veya 75 kW kompresör ihtiyacımız var şeklinde araştırma yaparak yola çıkıyorlar.

Kompresörlerin temel hedeflerinin basınçlı hava üretmek olması ise kompresörün hangi miktarda hava üretebileceğinin de bilinmesi ihtiyacını ortaya çıkartıyor. Basit bir şekilde söylemek gerekiyorsa aynı motor gücüne sahip olan iki ayrı kompresörden aynı basınçta hangisi daha fazla hava üretiyor ise o kompresör daha ekonomik bir kullanım imkanı sağlayacak demektir.

Yukarıdaki şekilde de gösterildiği üzere kompresörün emmekte olduğu havanın basıncı yani ortam basıncı ve giriş sıcaklığı ölçülmektedir. Kompresör çıkış kısmında ise çıkış basıncı ve havanın çıkış sıcaklığı ile birlikte debisi de ölçümlenir. Ortama bağlı olan nem ve buhar basıncı da düzeltme faktörü sayesinde hesaba katılı ve aşağıda yer alan formül ile FAD hesaplanır.

FAD ölçümleri bir kompresör debisinin ölçümlenmesi için en doğru ölçüm yöntemidir. Fakat alt seviye kalitedeki kompresör üreticilerinin büyük bir çoğunluğunun broşürlerine FAD değeri yerine kompresörün basma hacmini belirten yazılar yazılır. FAD’den yüksek olan değerleri dikkate almak ise sizler için yanıltıcı olabilir.

Basınçlı hava tanklarının soğuduktan sonra ortam sıcaklığına gelmesi ve soğuyan havanın hacminin azalarak tanktaki basıncın düşmesi durumu sık sık yaşanır. Düşmüş olan basıncı tekrar yükseltmek için tek bir kompresörün diğerine göre daha fazla çalışması gerekir. Bir taraftaki kompresörün diğer taraftaki kompresöre göre %7 daha az FAD hava üretmesi gereklidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir