Kompresör Seperatörü Nedir?

Ayırıcı anlamına gelen seperatörler, kompresörlerin içerisinde yağ ve su seperatörü olarak iki ayrı şekilde kullanılır. Seperatörlerin temel çalışma prensipleri farklı fazlarda yer alan akışkanların fiziksel olarak birbirlerinden faydalanarak ayrışmalarıdır.

Yağ Seperatörü

Vidalı yağlı olan kompresörlerde vidanın hava emiş bölgesine yağ enjekte edilebilir. Enjekte edilmiş olan yağ emişteki hava ile birbirine karışır. Vidanın yağlanması ve soğutması da böylelikle sağlanmış olur.

Basınçlandırılan hava ile birlikte vida da terk edilmiş olur. Vidanın çıkışındaki basınçlı hava ve yağ karışımı da mevcuttur. Kompresörden çıkmadan önce ise yağın havadan ayrılması gerekir. Yağ seperatörleri yağ tankı üzerindeki spin-on seperatör şeklinde yer alırlar.

Su Seperatörü

Su seperatörleri basınçlandırılmış ve soğutulmuş olan havadaki nemin su halindeki yoğuşmasıdır. Vidalı ve pistonlu olan kompresörlerdeki atmosfer basıncı emilerek, basınçlandırılmış olan havada kompresör basıncına göre bir miktar yağlı su yoğuşur.

Su seperatörleri özel tasarımları sayesinde siklon hareketleri ile çalışır. Islak havadaki su damlaları birleşerek büyür ve seperatörün gövde kısmının dibine doğru hareket etmeye başlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir