Kompresör Yağı Ne İşe Yarar?

Yağlar, kompresörlerin en kritik konuları arasında yer alıyor. Kompresör kullanıcıları uygun viskozite kompresör seçimi ve uygulamalara göre düzenli yağ değişimi sayesinde uzun yıllar boyunca ellerindeki kompresörlerin daha uzun ömürlü ve işlevsel olarak çalışabilmesini sağlayabilirler.

Boşaltılmış olan yağların atık hale getirilmesi de pek çok kişi tarafından kayıp olarak algılanabilir. Fakat yağlamanın kompresördeki işlevi ve önemi anlaşıldığı takdirde yağ değişimlerinin aslında kritik bir öneme sahip olduğu ortaya çıkacaktır.

Kompresör yağları hakkında bilgi sahibi olabilmek için ilk etapta yağların türlerinin de öğrenilmesi gereklidir. Farklı yağların kendilerine göre avantajları ve dezavantajları mevcuttur. Bu yüzden seçim yaparken üretici tavsiyeleri ve çalışma ile iklim koşulları da göz önünde bulundurulmalıdır. Kompresör yağı seçimlerinde mineral yağı mı, sentetik yağ mı gibi belirli ayrımlar yapılmalıdır.

Kompresör Yağı Çeşitleri Nelerdir?

Mineral olan yağlar 1980’li yıllara kadar standart yağ olarak kullanılmıştır. Bu yağların en büyük dezavantajı ise içerisindeki petrol türevli karmaşık olan hidrokarbonların farklı sıcaklık derecelerinde zaman içerisinde değişime uğrayabilmesidir.

Sentetik yağlar ise işlevsel özellikleri ve içerikleri itibariyle mineral yağlar ile benzer özellikler taşımaktadır. Fakat doğal petrol türevi olmayan bu yağlar endüstriyel ortamlarda bileşenler içermeden sentezlenebilirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir