Kompresör Yağı Neden Değiştirilmelidir?

Vidalı ya da pistonlu kompresörlerde emilmekte olan havada yer alan kirler ve nem kompresörünüzün kalitesine ve kondisyon durumuna göre kompresör yağına karışabilir. Bu sebepten dolayı kompresör yağının düzenli olarak değiştirilmesi gerekebilir.

Yağ içerisinde yer alan kontaminasyonların önemli ve ciddi olanı ise sudur. Kompresör yağında yer alan suyun kaynağı ise havadaki nemin basınç altında yoğuşmasına yol açar. Rulman üreticisi olan firmalar yağda yer alan suyun rulman ömrünün 10 ile 100 kat kadar azalabileceğini söylerler. Rulman ömrünün hesapları yağ içerisindeki 65-100 ppm serbest su bulunacağını varsayar.

Yağda yer alan su miktarı, yağın türü ya da aşırı yağ içerisinde çözünmüş halde serbest su olarak bulunmaktadır. Serbest olan su karter haznesi dibe çökeceği için sık sık tahliye edilmesi son derece önemlidir.

Fakat sorunun asıl olan kısmı yağda çözünmüş olarak yer alan sudur. Sentetik yağlar sebebiyle suyun çözünmesi hidrofobik su iticilerde daha az olur. Yağdaki çözünen suyun doygunluk noktasından sonra yoğuşmaya başlaması ise kompresörlerde yağlanmaya sebep olur.

Çözüm Yöntemleri Nelerdir?

Çözüm olarak yüksek basınçlı kompresörlerde yağa karışan kirlilik miktarının asla göz ardı edilmemesi gerekir. Burada alınacak ilk önlem ise yağdaki suyun ve tozlu karışımın separatörlerden ve yağ tankından periyodik olarak tahliye edilmesidir.

Yağda çözünmüş olarak bulunan suyu tahliye etmekteki en etkili yöntem ise düzenli aralıklar ile yağın değişmesi olacaktır. Mineral olan yağlar için önerilmekte olan 1000 saatlik yağ değişim periyodu bu sebeple bakıldığı zaman en güvenilir yöntem arasında yer almaktadır.

Sentetik yağlarda ise bu değişim süreleri 8000 saate kadar yükselebilmektedir. Fakat yağdaki suyun uygun bir şekilde tahliye edilmediği durumlarda uzun yağ değişim ile kar ettiğini düşünen kompresör kullanıcıları, kompresörlerin daha riskli çalışmasına yol açabilirler. Bu yüzden bu süreç yakından takip edilmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir