Kompresörün Gerçek Maliyeti Nedir?

Endüstriyel tüm uygulamalarda ihtiyaç duyulan temel ekipmanlar arasında kompresörler de yer alıyor. Hava başta olmak üzere gazların da basınçlandırılması ve enerjinin kullanımının depolanması için kompresörlere ihtiyaç duyulur. Fakat gaz sıkıştırmak aynı zamanda yüksek maliyetli bir iştir.

Kompresör seçimi sırasında çoğu firma titiz bir şekilde davranmasına rağmen bazen yüksek maliyetler ile karşılaşabilirler. Yerli ve yabancı üreticilerin rekabet içerisinde olması ise seçeneklerin çoğalmasına yol açmaktadır.

Kompresörlerin kullanım süresi boyunca uygun maliyetler ile işletilebilmesi için en önemli nokta kompresörün toplam maliyetidir. Toplam yatırım maliyeti, bakım maliyeti ve enerji tüketimidir.

Kompresör Maliyeti Nasıl Düşürülür?

İşletmelerde kullanılan bir kompresörün ömrü 10 yıl olduğu zaman kullanıcılara bu kompresörün maliyeti %76 enerji maliyeti olarak yansır. ABD şartlarında bu hesap üzerinden enerji fiyatı 0.5 $ /kWh olarak hesaplanmıştır.

Bu verilere bakıldığı zaman gözükmeyen bir gider olan elektrik faturası da kompresörün maliyetini yükseltebilmektedir. Bu yüzden satın alacağınız kompresörün çok sık bakım ihtiyacı hissetmemesine ve enerji sarfiyatı sağlayabilecek bir model olmasına özen göstermelisiniz.

Ayrıca kompresörün üretimdeki duruş riski, arıza riski, garanti kapsamının süresi gibi noktalara da son derece dikkat etmeniz gerekebilir. Kompresör satın alacağınız firmanın profesyonel hizmet sunuyor olması da en önemli noktalar arasındadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir