Basınçlı Hava Kaçağı ve Maliyeti Nedir?

Basınçlı hava hattındaki ufak tefek kaçaklar size büyük bir maliyete mal olabilir. Tesisat sisteminizin durumuna göre kaçak oranları değişecektir. Ancak her tesisatta muhakkak bir miktar kaçak vardır. Burada önemli nokta bu kaçakları tespit edip tamiratını yapabilmektir.

Endüstrideki en önemli enerji maliyeti olan kompresörler, toplam enerji maliyetinin %40’lık kısmına kadar çıkabilir. Avrupa’daki ortalama da ise bu oran %12 civarındadır. Türkiye ise daha yüksek oranlar ortaya çıkmaktadır.

Kaçaklar meydana geldiği zaman basınç düşüşü de net bir şekilde ortaya çıkmaya başlar. Maddi olarak zarar edip etmediğinizi öğrenmenin en kestirme yolu ise budur.

Kaçak Maliyet Oranları

Kaçağın büyüklüğünü hesaplayabilmek ve maliyetini ortaya çıkartabilmek için farklı yöntemler mevcuttur. 1mm’lik bir delik 8 barlık çalışma basıncında 0.6kW’lık bir kayba yol açabilir. Bu durum üç vardiyalı çalışan bir tesis içerisinde 1mm’lik kaçağın yıllık olarak 1.200 TL kayıp yaşamasına sebep olur.

 

Kaçak Maliyetini Azaltabilmek için Neler Yapılmalı?

Galvanizli çelikten üretilmiş olan borular zaman içerisinde paslanabilir bir yapıya sahiptir. Fittingsler ve contaların yıpranması da kaçağın ortaya çıkmasına sebep olabilir. Bu tür durumlarda yapılabilecek en iyi şey periyodik olarak kaçak tespiti yaptırmak ve kaçakları tamir ettirmek olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir