Basınçlı Hava Şartlandırma Ekipmanları

İşletmelerinizde basınçlı hava elde etmek istiyorsanız yalnızca kompresör kullanmanız tek başına yeterli olmayacaktır. Temiz ve kuru bir basınçlı havanın elde edilebilmesi için mutlaka şartlandırma ekipmanlarının da temin edilmesi gerekir.

Hava Kurutucu

Basınçlı hava kurutucular, havanın içerisinde buhar halinde yer alan nemi alarak kuru bir havanın elde edilmesini sağlar. Havadaki nemin yoğuşarak pnömatik ekipmanlara zarar vereceği riski olduğu için bu şartlandırma ekipmanı gereklidir. Gıda, ilaç, boya gibi titizlik gerektiren işlemlerde ürün bozulacağı için kompresör sonrasında hava kurutucusunun da kullanılması gereklidir.

Kimyasal Hava Kurutucu

Desikant (Desicant) hava kurutucuların çalışma prensipleri iki kolon içerisinde yer alan silikajel ile nemin alınmasına dayanmaktadır. Kolonlar sıra ile çalışırlar ve neme doyarak ıslanan kolonun hattan alınan basınçlı hava ile kurtulmasını sağlarlar.

Hat Filtresi

Coalescing filtre olarak da bilinen bu filtreler basınçlı hava hattındaki partiküllerin tutulmasını sağlar. Partiküller, kompresörün havadan aldığı kirliliklerin eskiyen makinelerden ve boru hattından gelen pas ve kurum gibi parçacıklarından oluşurlar. Basınçlı havadaki yağ buharını tutan aktif karbon filtreleri de bu partiküllerin havadan arındırılmasını sağlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir