Hava Kurutucuları

Hava kurutucuları, kompresörlerin emdiği havanın içerisinde yer alan değişken miktarlardaki nemin engellenmesi amacı ile kullanılırlar. Nem hava ile birlikte kompresör içerisinde girdikten sonra belirli bir basınç ve sıcaklık değerine getirilir ise nem basıncın ve soğumanın da etkisi ile birlikte yoğuşmaya başlar.

Sıcaklığa ve basınca bağlı olarak ortaya çıkan likit su, sistemlerde arızalara, tesisat sisteminde paslanmalara ve çap kayıpları gibi problemlere yol açabilir. Zaman ve iş kaybına yol açılmaması için hava kurutucularının kullanılması gereklidir.

Yüksek Basınç Hava Kurutucuları

Yüksek voltaj devre kesicileri ile birlikte çalışabilen bu hava kurutucuları özellikle tersaneler ve itfaiye birimleri gibi yüksek basıncın ihtiyaç duyulduğu alanlara özel olarak üretilmektedir. Temiz ve kuru basınçlı havanın elde edilmesi için bu tür alanlarda yüksek basınç hava kurutucuları kullanılması gerekir.

Hava Kurutucuları Nasıl Çalışır?

Hava kurutucuları, atmosferik havada yer alan değişken miktardaki nemi ortadan kaldırır. Hava kurutucuları basınçlı havanın soğutmalı kurutucu ile soğutulmasını sağlarlar. Likit suyun tahliye edilmesi prensibi ile çalışan kurutucular sayesinde işletme maliyetinizi de düşürebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir