Kompresör Basınç Şalteri Nedir?

Kompresörler üzerinde basınç ayarı yapmak istediğiniz zaman bunun en basit ve güvenilir yolu mekanik basınç şalteri ya da bilinen diğer adı ile “druck şalter” kullanmaktır. Druck şalterlerinin temel amaçları tank basıncının istenilen uygun seviyeye geldiği durumlarda kompresörü durdurması ve basınç ile belirlenmiş olan değerin altına düşünceye kadar tekrar çalıştırmasıdır.

Basınç şalterleri son derece basit bir çalışma mekaniğine sahiptir. Hava basıncı diyafram yardımı ile gerginlik seviyesi ayarlanmış olan yay kuvvetine karşı koyar. Yay kuvvetini yenen basınç daha sonra açılır ve kompresör otomatik olarak durur. Basınç düşmeye devam ettiği süre boyunca diyaframın uygulamakta olduğu kuvvet de zayıflamaya başlar.

Gerginlik Seviyesi Nasıl Azaltılır?

Druck şalterlerin ayarları da basittir. Elde etmek istediğiniz basıncı yukarıda anlattığımız yay gerginliği (tansiyon) seviyesi ile ayarlayabilirsiniz. Ayar yapabilmek için basınç şalteri üzerindeki işaretlenmiş basınca kadar yayı sıkmanız yeterli olacaktır.

Basınç şalterinin montajının ise daima elektrik bağlantıları konusunda uzman olan bir kişi tarafından yapılması kritik önem taşımaktadır. Uzun süredir kullandığınız ve yıpranmaya başlayan druck şalterlerinin periyodik olarak manometreler vasıtasıyla kontrol edilmesi ve basınç tutarsızlıklarının değiştirilmesi gereklidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir