Kompresör Basıncı Nasıl Ayarlanmalı?

Hava tüketerek çalışmakta olan makinelerin operatörleri çoğu zaman basınç düşüşleri meydana geldiği zaman zor anlar yaşamaya başlarlar. Bu tür durumlarda ise kompresörden sorumlu olan birimler ile aralarında sorun yaşanmaya başlanır. Personeller için hava yetersiz olduğu zaman sorumlu bakım mühendisleri genellikle ilk olarak kompresör basıncını arttırırlar. Basınç arttırmak sorunları çözmenin en kolay yoludur.

Havanın debide kalmasını sağlamak ve bunu yaparken enerji tüketiminin de optimize edilmesi için en uygun kompresör basıncının belirlenmesi ve kullanılması gereklidir. Burada unutulmaması gereken nokta, kompresör basıncındaki 1 bar artışın ortalama olarak %8 daha fazla enerji harcamak anlamına geldiği olmalıdır.

Hat Kayıpları ve Kaçakları

Çalışma basıncı 9 bar olan bir makine söz konusu olduğu zaman hatlardaki kayıpların da dikkate alınması gerekir ve kompresör basıncının 10 bara kadar ayarlanması gereklidir. Fakat bu durum dışında geride kalan makineler 4 barda çalışıyor olabilir. Bu tür durumlar olduğu zaman makine için bütün sistemin 10 barda çalıştırmanın maliyeti %30 ile %80 oranında daha fazla enerji harcanması anlamına gelir.

Bir diğer alınması gereken ek tedbir ise basınçlı hava hattında meydana gelebilecek olan kaçakların tespit edilmesidir. Kaçaklar büyüdüğü zaman maliyet de artacaktır. Basınç arttırmadan önce muhakkak ilk olarak açıkların bulunması ve bu açıkların kapatılması gereklidir.

Basınç ayarlamasına yol açan ve düşüşe sebep olan bir diğer nokta ise yetersiz kalan tank hacmi olabilir. Üretimin başlangıç süreci, mola sonrası gibi yüksek debi çekilen zamanlardaki kapasite sorunlarını çözebilmek için kompresör basıncını arttırmak yerine hava deposunun büyüklüğüne uygun seçimler yapılması gereklidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir