Kompresör Çeşitleri Nelerdir?

Kompresör çeşitleri arasından seçim yapmadan önce işletme basıncı, hava miktarı, kompresör tipi, özgül güç tüketimi, yüksüz güç tüketimi ve temiz (yağsız) basınçlı hava gibi faktörlere dikkat edilmesi gerekiyor.

Dinamik Kompresör

Dinamik kompresörler turbo kompresör olarak da adlandırılan kompresör çeşitleridir. Hava basıncı bu tür kompresörlerde hava akışı esnasında arttırılmaktadır. Havanın türbinleri kullanarak yüksek hızlara ulaştırılması için de dinamik kompresörlere ihtiyaç duyulmaktadır.

Pozitif Deplasmanlı Kompresör

Pozitif deplasmanlı kompresörler, havanın hacim içerisinde sıkıştırılması ve basıncın arttırılması prensibine dayanarak çalışırlar. Pozitif deplasmanlı kompresörler kendi içerisinde dönel mekanizmalı ve doğrusal mekanizmalı olarak iki ayrı çeşide ayrılırlar.

Merkezkaç Kompresör

Merkezkaç Kompresörler hava veya gaz merkezi olarak dairesel bir şekilde hazneye alınma mekaniklerine göre çalışırlar. Endüstriyel olan makineler yüksek hızlarda döndüklerinden dolayı dengelenmiş olan ağırlık merkezinin dönme eksenini baz alması gereklidir.

Hidrolik Kompresör

Düşen suyu ya da basınç altındaki suyu hareketli bir aksam kullanmadan havaya basınç tatbik ederek kullanmak istiyorsanız hidrolik kompresörlere ihtiyacınız var demektir. Bu kompresörlerin kurulum maliyetleri ilk etapta yüksektir. Ancak geleceğe yönelik bir yatırım isteniyor ise işletme masrafları da bu kompresörler sayesinde düşebilmektedir.

Gaz ve Buhar Kompresörleri

Basınçlı havalar ya da buharın çıkarttığı bir ağız vardır. Bu ağız yüksek basınçlı hava çıkarken daha da genişlemeye başlar. Gaz ve buhar kompresörleri basit çalışma mekaniklerine sahiptir. Herhangi bir hareketli parçaları yoktur ve kullanımı son derece basittir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir