Kompresör Ekipmanları Nelerdir?

Kompresör Soğutucuları

Havanın sıkıştırılması süreci esnasında kompresörlerin kullanmakta olduğu elektrik enerjilerinin %80’lik kısmı kompresör soğutucuları tarafından ısıya dönüştürülmektedir. Bu süreç içerisinde ortaya çıkan ısının kompresörden uzaklaştırılması işlemi de kompresör soğutucuları vasıtasıyla yapılmaktadır.

Hava Kurutucuları

Hava kurutucuları, soğutucuların ve nem ayırıcıların çıkan havanın ortam sıcaklığından yüksek olması durumunda devreye girer. Basınçlı hava ve gazın dağıtım hattında ilerleme olduğu takdirde soğuma başlar ve nem yoğunlaşarak sıvı hale gelir. Daha sonrasında ise hava dağıtım borularında paslanma ve havanın kirliliği gibi sorunlar yaşanır. Tam bu noktada ortaya çıkan hava kurutucuları ise hayati bir rol üstlenmektedir.

Soğutma Gazlı Kurutucular

Bu tür sistemlerde basınçlı hava ısı eşanjöründe soğutma gazı aracılığı ile soğutulur. Basınçlı hava böylelikle nemin yoğunlaşarak sistem uzaklaştırılmasını sağlar. Kurutma işlemleri ters akışlı hava ve hava ısı eşanjöründe sıcak, basınçlı hava, soğutucu gaz eşanjöründe ise soğuk kurutulmuş hava ile soğutmaya tutulur.

Basınçlı Hava Filtreleri

Basınçlı havanın içerisinde yer alan parçacıklar boyutlarına göre farklı şekillerde filtre edilmektedir. Parçanın boyutu filtre malzemelerinin sahip olduğu aralıktan daha büyük olursa mekanik olarak işlem gerçekleşmektedir.

Hava Dağıtım Sistemleri

Merkezi basınçlı hava sistemlerinin yer aldığı durumlarda basınçlı havaya ihtiyaç duymakta olan tüm noktalara uygun boru hatları kurulmuş olmalıdır. Boru hatlarının yeterli miktarda işlevini yerine getirebilmesi için ise hava dağıtım sistemlerine ihtiyaç duyulmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir