Kompresör Nasıl Çalışır?

Kompresörler havayı ve gazları atmosferin basıncından daha yüksek basınçlar ile sıkıştırmak için kullanılan makinelerdir. Atmosferden alınan havayı sıkıştırarak basıncı arttıran kompresörler, basınçlı havanın gerekli olabileceği bütün ortamlarda gerekli desteğin sağlanması için de kullanılmaktadır.

Havayı sıkıştırarak basınçlı olarak kullanmanıza ve belirli bir seviyedeki kısmi vakum elde etmeniz için kullanmanıza imkan tanımakta olan kompresörler atmosfer basıncının altına inilmesi içinde kullanılmaktadır. Pompa, havalı bölümdeki havayı ve gazı da dışarıya atabilmektedir.

Kompresörler, dışarıdan aldıkları havayı yüksek basınçlarda kullanıma hazır hale getirirler. Basınçlı havalar, pek çok farklı avantaja sahip olmalarına rağmen belirli bir maliyete de sahiptirler. Basıncı havanın maliyeti elektrik fiyatlarından daha yüksek olduğu için daha da yüksektir.

Bu sebeplerden dolayı kompresörler çalıştırıldığı zaman basınçlı havanın ekonomik olarak kullanılması için uygun bir kompresörün seçilmesi son derece önemlidir. Kompresörlerin uygun seçilmesi işletmelerde elektrik enerjisi kadar önemli bir konudur.

Kompresörlerin işletmelere uygun bir şekilde seçilmesi işletmelerin düşük maliyetler eşliğinde iş ilerleyişini sağlayabilmelerini de sağlamaktadır. Bu sebepten dolayı çalışma mekaniklerine göre uygun olan kompresörlerin seçilmesi son derece büyük bir önem taşımaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir