Kompresör Nedir?

Kompresörler havayı ve diğer gazları atmosferin basınç seviyesinden daha da yüksek basınç seviyelerine sıkıştıran motorlu makinelerdir. Kompresörler Fransızca kökenli bir kelimeden gelmektedir ve sözlük anlamı da sıkıştırmadır. Kompresör, havayı ve gazları atmosfer basıncının altına inmesi, havayı sıkıştırarak basınçlı hale getirebilmesi için kullanılır.

Pompa ise havalı yerlerdeki gazın ya da havanın dışarıya atılmasını sağlar. 1650’li yıllarda Otto Guericke kompresör alanındaki en önemli gelişmeleri hayata geçirmiştir. William Mann ise 1829 yılında basınçlı hava kompresörünün patentini almıştır.

Dışarıdan gelen havanın yüksek basınçlar ile kullanıma sunulmasını da sağlamakta olan kompresörler, basınçlı havanın maliyetinin yüksek olmasından dolayı dikkatli bir biçimde seçilmelidir. Kompresörler seçilirken özellikle hava miktarı, kompresör tipi, işletme basıncı, temiz basınçlı hava ve güç tüketimine ekstra özen gösterilmelidir.

Kompresör Çeşitleri Nelerdir?

Hava Kompresörü: Türkiye’de iş alanlarında en fazla kullanılmakta olan kompresör türleri arasında hava kompresörler yer almaktadır. Hava kompresörleri kendi içerisinde bir takım farklılıklar gösterebilmektedir. Basınçlı hava tankları ile kompresörlerin daha hızlı bir şekilde çevrim yapması önlenebilmektedir.

Hava kurutucu ise kompresörlerin nemli havaları kurutmasına yardımcı olmaktadır. İyi bir hava kurutucusu seçerken mutlaka hava debisine de dikkat edilmesi gerekmektedir. Debi, kompresörün sistem ya da tanklara gönderdiği havanın ölçüm birimidir. Kompresörlerin boyutları da bu ölçüye göre belirlenmektedir.

Pistonlu Kompresör: Atmosferde yer alan gazı emmekte olan kompresörlerdir. İçerisindeki kuru hava temizleme filtresi bu işlevi görmesine yarar.

Silobas Kompresör: Genellikle sanayi tesisleri için uygun ve idealdir. Ekonomik olan bu kompresör türlerinin bakımı da oldukça kolaydır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir