Kompresör Türleri ve Çalışma Şekilleri

Kompresörler atmosferdeki havayı ve düşük basınçtaki gazı sıkıştırarak yüksek basınçlı hava ve gaz elde edilmesi için kullanılan aygıtlardır. Kompresörlerin çalışma prensipleri ile onların türlerine göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Turbo Kompresörler

Yüzlerce farklı çeşidi olan kompresörler temelde iki ayrı çalışma prensibiyle çalışırlar. Dinamik olan kompresör sınıfına giren turbo kompresörler gaz moleküllerinin hızlarının arttırılması ve enerjilerin yükseltilmesi prensibine bağlı olarak çalışır.

Radyal ve eksenel olarak iki ayrı türe ayrılan bu kompresörler rotor kanatçıkları tarafından hızlandırılırlar. Ancak bu durum hızın düşmesine ve basıncın artmasına da sebep olur. Yağsız olarak çalışan bu kompresörler yüksek debi sağlarlar.

Pistonlu Kompresörler

Silindirmlerin içindeki emilen gazlar pistonlar tarafından sıkıştırılır. Yüksek basınç ile dışarı atılır. Yağlı ve yağsız pistonlu kompresör türleri mevcuttur. Gürültülü olarak çalışan bu kompresörlerin bakımları düzenli olarak yapılmalıdır.

Vidalı Kompresörler

Vidalı kompresörler endüstri içerisinde en fazla kullanılan kompresörler arasında yer alıyor. Yağlı ve yağsız olarak ikiye ayrılan bu kompresörlerin erkek ve dişi vidaları birbirlerini çevirirler. Erkek ve dişi vidalar arasındaki mikron seviyesinde herhangi ibir boşluk ve temas yoktur.

Loblu Merdaneli Kompresörler

Vidalı kompresörlere benzeyerek çalışan bu kompresörlerin lobları birbirine değmeden dişliler tarafından çevrilir. Yağsız olan bu kompresörler düşük basınçlarda yüksek debide blower olarak kullanılır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir