Kompresörleri İşletme

Devreye Alma ve Devreden Çıkarma

Operatörler, çalıştırmak üzere oldukları kompresörleri devreye alma ve devreden çıkarma işlemlerine hakim olmalıdır. İşlemler bütün kompresörlerde aynı olmadığı için dikkatli davranılması gerekir. Kompresör ve hareket verici makinenin işletme ve bakım katalogları da ayrıntılı olarak incelenmelidir. Bu detaylara hakim olan ve tecrübe sahibi olan bir operatör, arızaları ciddileşmeden ve kritik hale gelmeden önce anlayarak müdahale edebilir.

Kompresörün devreye sokulması işleminden önce muhakkak yetkili yönetici ile konuşulması ve bakım çalışmalarının yapıldığından emin olunması gerekir. Emniyet ile ilgili genel kurallara hakim olmak ve kurallara uyulduğundan emin olunması da gereklidir.

Hazırlık

Kompresör çalışmaya başladıktan sonra yüklenir. Bakımdan devreye alınmadan önce emme ve basma blok vanalarının kapalı olduğundan ve vent vanalarının açık olduğundan emin olunmalıdır. Kompresör devreye sokulmadan önce tüm tamir işlemlerinin bitirildiğinden ve kapaklar ile koruyucu akşamların yerlerine yerleştirildiğinden emin olunması gerekir.

Yağ karterleri kontrol edilmeli ve gerekli seviyelere kadar dolu olup olmadığına bakılır. Kompresör çalışmadan önce muhakkak tüm yataklara yağ akışı sağlanmalıdır. Yatakların bağlanması ve iletilebilmesi için yağlayıcı ekipmanın kolunun el ile çevrilmesi silindirlere ve salmastralara yağın ulaşması sağlanmalıdır.

Ara soğutucularda vantilatörler bulunabilmektedir. Bu vantilatörlerin çalışır durumda olması gereklidir. Sistem içerisinde yağ soğutucusu bulunuyor ise vanaların işletme durumunda olup olmadığını denetlenmelidir.

Devreye Alma

Kompresör bu işlemlerden sonra çalışmaya hazır hala getirilmiş olur. Devreye alım işlemleri de diğer işlemlerde de olduğu gibi tüm sistemler için farklı olabilmektedir.

Kompresör ünitesinin bir bölümünü çalıştırmadan ve devreye sokmadan önce operatör ünitenin etrafında dolaşmalı ve kontroller yapılmalıdır.

Salmastra takılı olan yeni ringler kullanılacak ise bunların yağ ile normalin üzerinde beslenmeleri gerekir. Aksi bir talimat olmadığı sürece kompresör 2 veya 3 saat boyunca boşta çalıştırılmalıdır.

Devreden Çıkarma

Kompresör durdurulmadan ve devreden çıkartılmadan önce yükü boşaltılmalıdır. Kompresörün yükünün boşaltılması yükleme işleminin tersi olarak ele alınır. Vana tamamen kapatıldıktan sonra vent vanası az az açılırken basma blok vanası da aynı şekilde kapatılmalıdır.

Kademeli olan kompresörlerde kademeler arasında blok vanası bulunmuyor ise yükten boşaltılması yerine farklı işlem uygulanmalıdır. Blok vanaları bulunuyor ise en düşük basınç kademesi boşaltılır.

Basma hattı ile emme hattını birleştiren baypas devresi mevcut ise basma vanası azar azar kapatılır. Baypas vanası açıldıktan sonra kompresör yükü boşaltılır.

Kompresörün yükü boşaltıldıktan sonra hareket halindeki makinenin hemen durdurulmaması gerekir. Sistemin boş haldeyken birkaç dakika daha çalışması gerekir.

Normal İşletmede Dikkat Edilecek Hususlar

Operatörlerin işletmelerde kompresör ve hareket verici makineyi devamlı olarak gözlemesi gerekir. Tüm akşamların eksiksiz çalıştığından emin olabilmek için rutin kontroller yapılır. Basınç, sıcaklık ve debi değerleri ölçülür. Bu değerlerin stabil olup olmadığından emin olunması gerekir.

Operatör, basınç, sıcaklık ve debi değişimlerini potansiyel sorunların birer göstergesi olarak dikkate almalıdır. Gözle görülür en ufak bir değişiklik tespit edildiği an bu değişikliğin sebebinin araştırılması gerekir.

Kompresörün sıkıştırma oranı artmaya başladığı zaman gazın sıcaklığı da artmaya başlar. Bu durum basma gazı sıcaklığının yükseldiği durumlarda kompresöre zarar verebilir. Basma supabının ömrünün kısalmaması için bu noktaya dikkat edilmesi gerekmektedir.

Sorun önleyici bakımların aylık, üç aylık, altı aylık ve yıllık olarak kontrol edilmesi gerekir. İşletmeler kendi tecrübelerine ve pratiklerine göre geliştirdikleri bu programa dikkat etmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir