Pistonlu Kompresör Bakımı Nasıl Yapılır?

Pistonlu kompresörler, yüksek basınç ihtiyaçları sebebiyle ve sık sık dur-kalk yapmaları sebebiyle yoğun bir şekilde kullanılırlar. Bakım kısmında ise pistonlu kompresörlere son derece dikkat edilmesi gerekir.

Yağ Değişimi

Kompresör yağının zaman içerisinde ısıya da bağlı olarak bozulması gibi bir durum söz konusudur. Kompresörlerde yağ değişimi yapılacağı zaman eski yağın tamamen boşaltılması gereklidir. Kompresör tarafından emilen havadaki toz ve kondens yağın içerisinde birikir. Yağ boşaltılırken karter dibindeki tortunun da boşaltılması gerekir.

Filtre Değişimi

Pistonlu kompresörün emiş hava filtresi ve yağ filtresi kendi aksamları içerisinde mevcuttur. Bu aksamlar zaman içerisinde tıkanabileceği için bakım esnasında muhakkak bu filtrelerin değiştirilmesi gereklidir.

Piston Silindir ve Segman Kontrolü

Pistonlu kompresörlerin en önemli parçaları piston, silindir ve segmanlardır. Segmanlar silindir şeklindeki yüzeye sürtünerek hareket ettiklerinden dolayı zamanla aşınırlar.

Silindirin çapları ölçülmeli ve gerekli olduğu takdirde aşınma ile çizilmeler honlama yöntemi ile tamir edilmelidir.

Hava ve Yağ Kaçakları

Yüksek basınç ve sıcaklığa karşı çalışmaya devam eden pistonlu kompresörlerde yağ ve hava kaçakları sık sık meydana gelebilir. Profesyonel bir bakım personeli bu kaçakları ve sebeplerini tespit ettikten sonra gerekli önlemleri almalıdır. Kaçakların önlenebilmesi için kesinlikle orjinal conto ve o-ringlerin kullanılması gereklidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir