Pistonlu Kompresörler

Pistonlu hava kompresörleri, atmosferdeki havanın sıkışmasını sağlayan ve buna bağlı olarak basıncın artmasına yol açan hava üretimi mekanikleri ile çalışmakta olan makinalardır. Pistonun alt ölü noktalarda ileri ve geri hareketleri yapması atmosfer gazının emilmesini ve kuru hava filtresinde temizlenmesini sağlar.

Pistonun üst ölü noktalara hareket etmesi basma subapları ile sıkıştırılarak olur. Piston etkisi sayesinde hava elde edilmesi sağlayan kompresörler ortaya çıkar. Pistonlu kompresör türleri kafa bloğu, elektrik motoru, kayış-kasnak sistemi yardımı ile tahrik edilir.

Termodinamik verimi yüksek olan kompresör çeşidi olarak da tanımlanan pistonlu kompresörler ile yüksek basınç elde edilmek isteniyor ise birden fazla silindirin seri olarak birbirine bağlanması gerekir.

Pistonlu Kompresör Çeşitleri Nelerdir?

Pistonlu kompresörler kayış kasnaklı, akuple, yüksek basınçlı olarak üç ayrı çeşitte karşımıza çıkmaktadır. Yağsız hava kompresörleri arasında ise tek kademeli, iki kademeli, yüksek basınç gemi kompresörleri ve alçak basınç silobas kompresörleri yer alır.

Elektrik motoru vasıtasıyla çalışmakta olan pistonlu kompresörler ise endüstrinin en fazla tercih ettiği kompresör türüdür. İnşaat ve yol yapımı gibi alanlarda arabanın üzerine takılabilen pistonlu kompresörler benzin ya da dizel motoru ile çalışabilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir