Vidalı Kompresörler

Elektrik motorları tarafından döndürülmekte olan vidanın vakum oluşturarak emmeye başladığı hava, girişteki hava filtresinden geçmektedir. Hava filtresinden geçiş işlemi tamamlandıktan sonra vida içerisinde soğutma, yağlama ve sıkıştırma işlemlerine yardımcı olabilmesi için enjekte edilen yağ karıştırılır ve sıkıştırılır. Öteleme hareketi sayesinde vida çıkışına baskı yapılır.

Vidadan ayrılan basınçlı hava seperatör tankında yağlardan arındırılır, kompresör ünitesi çıkışına verildikten sonra tank içerisinde toplanmış olan yağ radyatöre gönderilir. Radyatöre geçiş yapan yağ eşanjörde soğutulduktan sonra filtrelenir ve vidalara tekrar enjekte edilecek hale getirilmiş olur.

Yağ enjeksiyonu sağlandığı zaman enerji verimi artabileceği gibi aynı zamanda sürekli olarak dengeli bir sıkıştırma elde edilmiş olur. Yağsız olan kompresörler bu sebeplerden dolayı pistonlu kompresörler dışında, 6 bar üzeri çalışma basıncına tek başlarına erişemezler.

Yüksek iç sıcaklık, kuru çalışma ve yüksek hız ürünlerin hizmet verebileceği kullanım süresini kısaltmaktadır. Bu yüzden vidalı kompresörlere yoğun olarak işletmeler tarafından ihtiyaç duyulur.

Vidalı kompresörler 11-315 kW arasındaki endüstriyel basınçlı hava ihtiyacı hisseden tüm işletmelerde en yaygın olarak tercih edilen hava kompresörüdür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir